Економічні новини за 23-24 вересня 2023

🇺🇦 Новини України: 

1. 🇺🇦 У п’ятницю, 22 вересня, Україна отримала восьмий транш у розмірі 1.5 млрд євро в рамках масштабної макрофінансової допомоги (МФД) від ЄС на 2023 рік.

2. 🗺️ Відтепер іноземні інвестори-фізичні особи можуть онлайн купувати українські облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

3. 🇺🇦 Прибуток українських банків досяг рекордних 95 мільярдів — ЗМІ

4. 🇩🇪 Передача американських «ATACAMS» змінила рішення уряду ФРН щодо постачання німецьких ракет «Taurus» в позитивну сторону — Bild.

5. 🇨🇦🇺🇦 Лідери України й Канади підписали оновлену угоду про вільну торгівлю. Канада також підтверджує виділення Україні макрофінансової допомоги в прийдешньому, 2024 році.

6. 🇺🇦 Економіка України у 2023 році почала зростати вперше з початку війни – BBG.

🗺️ Міжнародні новини: 

1. 🇺🇸 Головний економіст Morgan Stanley по США Еллен Зентнер вважає, що підвищення ставок ФРС у листопаді малоймовірне. Планка для того, щоб ФРС зробила подальші кроки цього року, стала вищою.

2. 🗺️ У найближчі 8 років глобальним високоприбутковим компаніям доведеться рефінансувати сумарний обсяг боргу в розмірі $2.34 трлн.

3. 🇺🇸 Прискорення темпів зростання дефолтів за кредитними картками перевищило рівень фінансової кризи 2008 року.

4. 🇺🇸 Байден заявив, що наступного тижня він проведе пікет разом із профспілкою працівників автомобільної промисловості (UAW) у Мічигані.

📊 Ринкові новини: 

1. 🇺🇸 S&P 500 демонструє перший 5%-вий відкат з березня (ціна закриття). Проте, індекс все ще зростає на 13% у річному обчисленні. Інфографіка

2. 🪙 JPMorgan: Ethereum не виправдав очікувань у плані мережевої активності після довгоочікуваного оновлення Shanghai, проведеного у квітні. $ETH

3. 🪙 19 вересня ціна BTC досягла нового місячного максимуму в $27 500 на тлі очікування рішення ФРС щодо ключової ставки – майнери скористалися ситуацією, щоб зафіксувати прибуток, і продали 3 500 біткоїнів протягом 72 годин після засідання ФРС. $BTC

4. 🇺🇸 Прибутковість казначейських зобов’язань тепер перевищує прибутковість дивідендів за акціями з найбільшим відривом з часів світової фінансової кризи.

5. 🇺🇸 На гаманцях Coinbase зберігається понад $25 млрд BTC, біржі, за останніми даними, належить лише близько 10 тис. BTC на суму понад $200 млн. $COIN

6. 🇺🇸 Ринкова вартість індексу S&P 500 за цей рік зросла на ~$7.2 трлн. На частку 20 найбільших акцій припало $6.1 трлн. з цього приросту. Це означає, що на 20 найбільших акцій S&P 500 припадає 85% приросту індексу.

7. 🇺🇸 Coinbase стала зареєстрованою криптовалютною біржею в Іспанії. $COIN

8. 🇺🇸🇹🇭 Tesla розгляне можливість будівництва заводу в Таїланді – ПМ Таїланду. $TSLA

9. 🇺🇸 Передбачувані терміни поставки Tesla Model X перенесено на кінець 2023 року. Терміни поставки Model S також збільшено – на тлі зростання попиту після зниження цін компанією. $TSLA

10. 🇺🇸 McDonsld’s вперше за 30 років підвищить розмір роялті для франчайзі з 4% до 5% від виручки на місяць з 1 січня – до світового стандарту. Зміна торкнеться тільки США і Канади. Також вона не торкнеться вже наявних ресторанів. $MCD